Aspik

Rozsekanou telecí nohu, vepřovou nohu, vepřové kůžičky a hovězí kližku vypereme, zalijeme studenou vodou a zvolna vaříme 3 hod. Pak tam přidáme očištěnou kořenovou zeleninu, sůl, koření, kousek citronové kůry, oloupanou celou cibuli a ocet a vaříme opět zvolna 2 hodiny. Pak polévku procedíme a dáme vychladnouti. Ze studené odstraníme mastnotu, podle chuti ještě osolíme, okyselíme, dáme poněkud rozehřáti, stále šlehajíce přidáme bílky, dříve na talíři rozšlehané, a tekutinou šleháme na plotně až do varu. Poté ji odtáhneme na okraj plotny a necháme v klidu stát. Vodou navlhčený ubrousek přivážeme na obrácenou židli, pod něj vložíme porculánovou mísu, na ubrousek lijeme aspik a bez míchání ho necháme prokapati. Část aspiku obarvíme šťavou z naložené řepy nebo bretonem (neškodné barvivo, jež se dostane u materialisty). Tohoto aspiku upotřebíme na ozdobení paštik, masa, vajec a pod.

Uvařených nožiček a masa upotřebíme na masitý rosol, který upravíme takto: Maso z uvařených kostí nakrájíme na kostečky, kosti ještě povaříme chvíli v osolené vodě, maso urovnáme i s nakrájenou zeleninou a cibulkou do nějaké formy, odvar z kostí podle chuti osolíme, okyselíme a dobře povařený procedíme na maso. Takto připravený rosol dáme ztuhnouti. Pak jej vyklopíme, posypeme drobně sekanou cibulí, polijeme octem, posypeme pepřem a pokapeme olejem a podáváme s chlebem k večeři.

Rozpočet na aspik:
1 telecí noha - 1 vepřová noha - 50 dkg vepřových kůží - 15 dkg hovězí kližky - 5 l vody - sůl - 10 dkg cibule - 10 dkg kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel) - 15 zrnek celého pepře - 3 zrnka nov. koření - bobkový list - tymián - citronová kůra - 1/4 l bílého octa - 3 bílky.

 

 

Chcete mi poslat své TIP recepty v elektronické podobě?
Ráda je na stránky přidám.
Kontaktujte mě na mailu: fotodoma@gmail.com

Odkaz na stránku Aspik

Chcete odkázat na tento recept?
Stačí do zdrojového kódu vašich webových stránek vložit následující kód:

<a href="http://tiprecepty.cz/recepty/aspik/">Aspik</a>

V případě, že rozhraní vašeho webu vytváří odkazy samo, pak stačí vložit jen:

Aspik na http://tiprecepty.cz/recepty/aspik/

 

Snubní prsteny

Svatební oznámení

Fotobanka

 
 

Líbí se vám tato stránka?
Dejte o ní vědět prostřednictvím odkazu na svém webu, blogu, Facebooku či sociální síti.

Chcete podpořit rozvoj těchto stránek?

Využijte odkazy na sponzory v pravém sloupci. Doporučte stránky svým známým.
Současně také sami ušetříte. Přesvědčte se sami, že ceny jsou nižší, než ve většině kamenných prodejen.
Ušetřete nákupem přímo od výrobců a potěšte sebe i své přátele.

:)

TOPlist